Phoca Gallery Menu Module

102_6760.JPG102_6762.JPG102_6764.JPG102_6765.JPG102_6766.JPG102_6767.JPG102_6770.JPG102_6771.JPG

Biblioteka

w bibliotece

c

chętnie Cię widzimy 

nie stawiamy stopni  

do niczego nie zmuszamy    

W bibliotece możesz:  

wybierać i wypożyczać książki

czytać książki i czasopisma

myśleć i szukać informacji

odrabiać lekcje

pytać

grać w ciekawe gry

rozwiązywać zagadki, rebusy i krzyżówki

brać udział w konkursach

uśmiechać się

mieć spokój


 

 • Z czytelni może korzystać każdy uczeń przed lekcjami  oraz po lekcjach , a także w czasie dwóch długich przerw i w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
 • Do czyteni należy wchodzić spokojnie i z czystymi rękami. Torby należy zostawić w wyznaczonym przez nauczyciela miejscu.
 • W czytelni obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
 • W czytelni można korzystać ze zbiorów, to jest z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.
 • Przed opuszczeniem czytelni należy czytane książki, czasopisma złożyć na stoiku.
 • Czytelnik może zarezerwować sobie książki na okres jednego tygodnia.
 • Z księgozbioru podręcznego i czasopism można korzystać tylko na miejscu.
 • Aktualne numery czasopism można wypożyczac na okres jednego tygodnia.
 • Numery archiwalne na okres dwóch tygodni.
 • Czytelnik odpowiada osobiście za książki i czasopisma, z których korzysta.
 • Zbiory czytelni stanowią własność społeczną, którą powierza się opiece czytelników.
 • Troskę o ład i piękno czyteni powierza się czytelnikom.
 1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.
 2. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:
 • wypożyczając je do domu,
 • czytając lub przeglądając je na miejscu ( księgozbiór podręczny, czasopisma, programy i prace przekazane przez nauczycieli jako dorobek własny, kasety),
 • przeglądają w pracowniach przedmiotowych - komplety przekazane do pracowni
 1. Jednorazowo można wypożyczyć 2 ksiązki na okres dwóch tygodni . Wykorzystane materiały powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki , gdyż czekają na nie inni czytelnicy.
 2. Wypożyczone materiały należy chronić przed zgubieniem i zniszczeniem. Czytelnik przed wyposażeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosic nauczycielowi bibliotekarzowi.
 3. Czytelnik, który zniszczy lub zgubi książkę lub inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, zobowiązany jest odkupić taką samą lub inną wskazaną przez bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej cenie pozycji zagubionej lub zniszczonej.
 4. Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.
 5. W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązny jestprzed odejściem rozliczyć się z biblioteką.

 

Biblioteka jest miejscem

zaczarowanym, blisko tu do bajki

i prawdy, do uśmiechu, wzruszeń...

 

Biblioteka czynna

 

Wypożyczalnia:

Poniedziałek

8.00 - 14.00

Wtorek

8.00 - 14.00

Środa

8.00 - 14.00

Czwartek

8.00 - 14.00

Piątek

8.00 - 14.00

 

Czytelnia:

Poniedziałek

8.00 - 15.30

Wtorek

8.00 - 15.30

Środa

8.00 - 15.30

Czwartek

8.00 - 15.30

Piątek

8.00 - 15.30

* środa jest dniem bez wypożyczeń *

 

  Do biblioteki zapraszają nauczyciele bibliotekarze:

mgr Beata Łojewska

mgr Dorota Wojciechowska


sowy

Zbiory

        W naszej bibliotece znajdziecie wiele interesujących książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.

Czytelnikom oferujemy:

 • księgozbiór liczący około 20 tys. woluminów

 • zbiór

  155 kaset wideo, 31 k

  aset magnetofonowych (wypożyczanych na lekcje i zajęcia świetlicowe), 47 encyklopedii i programów multimedialnych

 • czasopisma dla uczniów i nauczycieli
 • dokumenty wewnątrzszkolne (Statut, Program Wychowawczy, Szczegółowy Plan Rozwoju, Program Profilaktyki, Wewnątrzszkolny System Oceniania)

 

Klasa IV

J. Korczakowska: Spotkanie nad morzem

C. Collodi: Pinokio

J. Brzechwa: Akademia Pana Kleksa

J. C. Lewis: Opowieści z Narni

Klasa V

M. Twain: Przygody Tomka Sawyera

F. H. Burnett: Tajemniczy Ogród

H. Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy

L. Montgomery: Ania z Zielonego Wzgórza

Klasa VI

K. Makuszyński: Szatan z siódmej klasy

I. Jurgielewiczowa: Ten obcy 

S. Szmaglewska: Czarne stopy stopy

E. Niziurski: Sposób na Alcybiadesa


 • ?Lokomotywa? ? J. Tuwim
 • ?Warzywa? ? J. Tuwim,
 • ?Puc, Bursztyn i goście? (fragmenty) ? J. Grabowski
 •  ?Kubuś Puchatek? ? A. A. Milne
 •  ?Dzieci z Bullerbyn? (fragmenty) ? A. Lindgren
 •  ?Czerwony Kapturek? ? C. Perrault
 •  ?Karolcia? (fragmenty) ? M. Krüger
 •  ?Wiosenne porządki? ? J. Brzechwa
 • ?Na Wyspach Bergamutach? ? J. Brzechwa
 • ?Kłamczucha? ? J. Brzechwa
 • ?Fruwająca krowa? ? J. Brzechwa
 •  ?Nasza mama czarodziejka? (fragmenty) ? J. Papuzińska
 • ?Bazyliszek? ? legenda warszawska
 •  ?Doktor Dolittle i jego zwierzęta? (fragmenty) ? H. Lofting 

 

 Jaki jest sposób na prawdziwą wakacyjną przygodę?
Oczywiście poszukiwanie skarbu! Podczas banalnie zapowiadających się wakacji z rodzicami dwaj jedenastoletni bohaterowie tej książki trafiają pewnego dnia na tajemniczy ślad? Drążąc temat, poznają niezwykłą historię wypełnionej złotem organowej piszczałki, która zaginęła podczas II wojny światowej. Wraz z młodą pilotką motolotni postanawiają rozszyfrować zagadkę i odnaleźć ukryty skarb, cowcale nie jest proste. Po drodze trafiają na rozmaite przeszkody, które poważnie utrudniają śledztwo, a czasem wręcz zatrzymują jewmartwym punkcie. Z czasem jednak zapał i dociekliwość chłopców udzielają się także ich rodzicom oraz pastorowi i jego żonie - dzięki temu wszyscy łączą siły i zaczynają działać we wspólnej sprawie jak świetnie zorganizowana drużyna. Ale ta historia to nie tylko beztroska zabawa ale o tym przekonajcie się sami czytając książkę.

 

 


 

Przygody Hucka Finna to jedna z tych szczególnych książek, które zawsze wspomina się z uśmiechem. Beztroscy bohaterowie przenoszą nas w inną rzeczywistość, porywają nas ich awanturnicze przygody, radość i fantazja. Jak nie czytaliście książki Przygody Tomka Sawyera, toście o mnie nie słyszeli, ale to nieważne. Książkę napisał pan Mark Twain i tak z grubsza to opowiedział w niej prawdę. Może od czasu do czasu troszeczkę coś upiększył, ale ogólnie opisał wszystko tak, jak było. Zresztą nie widziałem jeszcze nikogo, co by od czasu do czasu nie zełgał [...].

 

 

 


       W tym miesiącu polecamy ksiażkę ?Czaruś mały uciekinier? autorstwa angielskiej autorki książek dla dzieci Holly Webb. Książka usatysfakcjonuje każdego wielbiciela zwierząt oraz literatury przygodowej. W naszej bibliotece jest dostępna cała seria książeczek o zwierzętach tej autorki.

 Chcecie wiedzieć o czym autorka pisze? Przeczytajcie krótki opis.

        Zosia często widuje starszego pana wyprowadzającego na spacer labradora Czarusia. Dziewczynka od dawna marzy właśnie o takim szczeniaku! Energiczny, żywiołowy Czaruś uwielbia długie spacery, często wychodzi do ogrodu i ucieka, chociaż wie, że nie powinien. Pewnego dnia Zosia widzi Czarusia na ulicy bez właściciela. Myśli, że szczenię znowu uciekło, ale tym razem to coś zupełnie innego... W domu u pana Nowaka, stało się coś złego, ale jak szczeniak ma o tym powiadomić Zosię?

 

 

 


Opium w rosole

Akcja książki rozgrywa się w Poznaniu, w latach osiemdziesiątych XX wieku. Kreska, jedna z bohaterek, mieszka z dziadkiem ? znanym czytelnikom z poprzednich tomów nauczycielem polskiego, profesorem Dmuchawcem. Jej rodzice zniknęli, o czym w wydanej w 1986 roku i poddanej cenzurze książce się nie mówi, podobnie jak o przyczynach zniknięcia ojca Borejko (z kolejnych części dowiadujemy się, że był od 1981 w więzieniu za rozprowadzania tzw. 'bibuły'). Schorowany profesor Dmuchawiec już nie pracuje; niegdyś pełnego entuzjazmu wychowawcę dręczą wyrzuty sumienia, że jego uczniom nie powiodło się za dobrze w życiu ? boi się spotkania ze swoją ulubienicą Gabrysią, którą mąż porzucił, zostawiwszy z małą córeczką. Profesor lęka się zobaczyć załamaną i przybitą kobietę zamiast dawnej tryskającej entuzjazmem dziewczyny. Akcja książki rozgrywa się w Poznaniu, w latach osiemdziesiątych XX wieku. Kreska, jedna z bohaterek, mieszka z dziadkiem ? znanym czytelnikom z poprzednich tomów nauczycielem polskiego, profesorem Dmuchawcem. Jej rodzice zniknęli, o czym w wydanej w 1986 roku i poddanej cenzurze książce się nie mówi, podobnie jak o przyczynach zniknięcia ojca Borejko (z kolejnych części dowiadujemy się, że był od 1981 w więzieniu za rozprowadzania tzw. 'bibuły'). Schorowany profesor Dmuchawiec już nie pracuje; niegdyś pełnego entuzjazmu wychowawcę dręczą wyrzuty sumienia, że jego uczniom nie powiodło się za dobrze w życiu ? boi się spotkania ze swoją ulubienicą Gabrysią, którą mąż porzucił, zostawiwszy z małą córeczką. Profesor lęka się zobaczyć załamaną i przybitą kobietę zamiast dawnej tryskającej entuzjazmem dziewczyny.


 

KłamczuchaAkcja powieści zaczyna się w Łebie, aby szybko przenieść się do Poznania. W Łebie mieszka wraz z ojcem piętnastoletnia Aniela Kowalik, osoba obdarzona tupetem i temperamentem. Dziewczyna marzy o tym, by zostać znaną aktorką, zaczytuje się dramatami i godzinami odgrywa przed lustrem najsłynniejsze teatralne role. Pewnego dnia spotyka na plaży Pawełka - przystojnego blondyna, który zawraca jej całkowicie w głowie. Ponieważ obiekt jej westchnień mieszka w Poznaniu, Anielka pod pretekstem nauki w liceum poligraficznym, którego nie ma w Łebie, wyjeżdża tam z zamiarem zacieśnienia atrakcyjnej znajomości. Rezygnuje z internatu i postanawia zamieszkać u swojego wujostwa, gdyż ich mieszkanie znajduje się bliżej mieszkania Pawła. Próbuje nawiązać kontakt ze swym ukochanym, lecz kiedy do niego dzwoni, zostaje wzięta za inną dziewczynę. Aniela bardzo cierpi z tego powodu. Przypadkiem, aby wybawić z tarapatów dzieci swego wuja, udaje się w przebraniu, jako Franciszka Wyrobek, do domu kobiety, która okazuje się mamą Pawełka. Kobieta proponuje Franciszce (Anieli) pracę, a ta zgadza się bez wahania, gdyż to doskonała szansa, aby być blisko swego ukochanego i obserwować go, będąc w świetnym, prawie niemożliwym do rozpoznania przebraniu Franciszki Wyrobek.


 Czytelnictwo to odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.

(Jarosław Iwaszkiewicz)

 

Statystyka wypożyczeń w klasach młodszych w I semestrze 2013/2014 r.

Klasa

Ilość wypożyczeń

II a

50

II b

81

II c

108

III a

102

IIIb

86

III c

26

 

Statystyka wypożyczeń w klasach starszych w I semestrze 2013/2014 r.

Klasa

Ilość wypożyczeń

IV a

68

IV b

36

IV c

70

Va

47

Vb

40

Vc

63

VI a

31

VIb

35

VI c

39

 

 

 Program WOŚP

Szkoła Podstawowa nr 1

15.00  - występy artystyczne klas 0 - III

0a, 0b, 0c - piosenki: "Pastuszek bosy", "Santa", "Snow flakes"

Ia, Ib, Ic - piosenka "Alleluja", taniec polonez, " walking, walking", "serch steps"

IIa - piosenka "Mikołaj", taniec "waka waka"

IIb - piosenki: "Świeć gwiazdeczko", "Zima, zima"

IIc - piosenka "Jedzie Pani Zima"

IIIa - piosenki: "Tamta dziewczyna" - Nikola Ponińska, Naomi Gołębiowska, Marta Lewandowska; My 3 "Tęcza"- Julka Sołtysińska, Wiktoria Simińska, Naomi Gołębiowska, Kaja Bolewska, Nikola Ponińska, Marta Lewandowska; "Pół kroku stad"- Naomi Gołębiowska

IIIb - wiersz "Lokomotywa" Bartosz Kurlapski

16.00 - występy artystyczne klas IV - VI

IVa- taniec nowoczesny "Czekolada", Amelia Szadkowska - "Pół kroku stąd"

IVb - piosenki: Osińska Amelia "Parasole" Natalia Szroeder, Oblamska Oliwia "Volta" Sarsa, Chabasińska Aleksandra  kolęda "Aniołek maleńki jak wróbelek"

Va- Blanka "Kocham Cię jak Irlandię", Joanna Andrzejewska "Pada śnieg", taniec nowoczesny

Vb- piosenka Nina Kujawska i Patrycja Morawska "Anyone I want to be"

VIa- Sikorska N. piosenka "Pokaż mi swoją twarz"

VIc- Oliwia Polaszewska "Halleluja"

VII- gra na akordeonie Marcel Kołaczkowski

Wszystkie klasy: 2 ciasta

Słodka kawiarenka:

D. Wojciechowska, B. Łojewska - 14.00 - 18.00

A. Adamczewska, L. Królewicz - 14.00 - 16.00

M. Leśniewska, D. Rewers - 16.00 - 18.00

M. Parada, A. Bet - 17.00 - 19.00

Oprawa fotograficzna:  

K. Kawczyński - 15 .00 - 18.00

S. Chrut - 16.00 - 20.00 


 

W dniu 12.06.2018 r. odbył się po raz kolejny piknik organizowany przez Zarząd Rejonowy PCK w Radziejowie. Młodzi członkowie kół PCK maja okazje poznać się bliżej i wspólnie spędzić miło wesoło czas jednocześnie krzewiąc ideę czerwonokrzyską. Naszą szkołę na tym pikniku reprezentowała silna, bo aż 15 osobowa ekipa. W trakcie pikniku nie zabrakło oczywiście konkursów jednym z nich był konkurs na kosz piknikowy, ponadto serwowano pyszny posiłek, słodka niespodziankę dla każdego uczestnika. Każdy uczestnik dostawał też Pudełko Pomocy dla swoich bliskich np. dla dziadków lub innej osoby starszej. Pogoda dopisała, humory też, więc piknik zaliczamy do bardzo udanych. Składamy gorące podziękowania dla Zarządu Rejonowego PCK w Radziejowie i czekamy na kolejne pikniki.

 

 


 

Joomla templates by a4joomla