Phoca Gallery Menu Module

102_6760.JPG102_6762.JPG102_6764.JPG102_6765.JPG102_6766.JPG102_6767.JPG102_6770.JPG102_6771.JPG

NAUKA ZDALNA – RELIGIA 23.03.2020 – 27.03.2020

KLASA I                                                                                                                                                              

KATECHEZA 1 – Jezus odpuszcza nasze grzechy.

Proszę rodziców ,by przeczytali dziecku tekst katechezy.

Dzisiaj dowiemy się o najlepszym Lekarzu, który leczy z chorób i przebacza grzechy. Posłuchajcie kto jest tym Lekarzem. Pan Jezus przebywał w mieście, które bardzo lubił, w Kafarnaum. Mieszkał i nauczał w domu Piotra. W pobliżu było piękne Jezioro Galilejskie. Jezus często razem z uczniami płynął przez jezioro do innych miast, gdzie uczył ludzi, uzdrawiał chorych i czynił cuda. Pewnego razu ludzie przynieśli Mu na noszach chorego człowieka. Ten człowiek miał ciężkie życie, bo był sparaliżowany. To znaczy , że nie mógł nigdzie pójść, ani się poruszać. Jego koledzy mogli się bawić, biegać, uczyć się, pomagać rodzicom, a on ciągle leżał w łóżku. Było to dla niego wielkim zmartwieniem. Dobrzy ludzie przynieśli sparaliżowanego człowieka do Pana Jezusa, który zobaczył jak cierpi chory. Zauważył też, że przyjaciele i rodzina naprawdę wierzą Jezusowi. Wierzą, że On pomoże. Jezus znał serce chorego i wiedział, że nie tylko choroba jest jego problemem. W jego sercu były grzechy. Pan Jezus chciał mu pomóc, dlatego powiedział: „Odpuszczają ci się twoje grzechy”. Ludzie którzy usłyszeli słowa Jezusa, oburzyli się, źle myśleli o najlepszym Lekarzu. Jezus jednak znał ich złe myśli i powiedział: „Cóż jest łatwiej powiedzieć: Odpuszczają ci się twoje grzechy, czy też powiedzieć: wstań i chodź!” Do paralityka powiedział: „Wstań, weź swoje łoże i idź do domu”. Zabawa słowno – ruchowa (dzieci powtarzają za rodzicem) Ci co zaufali Panu (dwa palce prawej dłoni uniesione wysoko) Odzyskują siły (zaciśnięte pięści uniesione na wysokości głowy) Otrzymują skrzydła jak orły (machanie rękami jakby skrzydłami) Biegną bez zmęczenia (bieg w miejscu, kolana wysoko) Pan Jezus przez kapłana przebacza nam grzechy. Człowiek, któremu Pan Jezus przebaczył grzechy odchodzi uleczony. Jego serce jest teraz czyste i radosne. Uzdrowienie człowieka z grzechów dokonuje się w sakramencie pokuty i pojednania.

Posłuchajcie teraz opowiadania. Jacek wrócił ze szkoły obrażony na cały świat. Udawał, że nie słyszy gdy mama kazała mu posprzątać swój pokój. Myślał sobie: „Nie posprzątam!” Grymasił, gdy babcia chciała z nim odrobić zadania. Hałasował chociaż jego młodsza siostra Agnieszka spała, a kiedy się obudziła płacząc powiedział do niej: „beksa – lala”. Mama była bardzo smutna i nie chciała nawet popatrzeć na syna. Jacek czuł się okropnie, jakby ciemne chmury zasłoniły jego dom. Chciał się przytulić do mamy i żeby znów było radośnie. Siedział sam w pokoju, nie wiedząc co ma zrobić. Babcia doradziła mu jak przeprosić mamę, a wieczorem podczas modlitwy przeprosił Pana Jezusa, za: złe myśli, brzydkie słowa, uczynki, zaniedbanie obowiązków.   I znów w jego sercu zaświeciło słońce.

ZADANIE DOMOWE

Uczniowie , którzy mają zeszyt ucznia w domu ,wykonują kartę pracy nr 37

Pozostali w zeszytach wkleją serduszko , rysują w nim słońce i wpisują swoje imię.

KATECHEZA 2 – Krzyż Jezusa znakiem mocy i miłości.

Proszę rodziców o przeczytanie dzieciom poniższego tekstu

Popatrzcie na obraz Pana Jezusa. Jezus ubrany jest w białą szatę, jedna ręka wzniesiona jest do błogosławieństwa, a druga dotyka szaty na piersiach. Z uchylenia szaty wychodzą dwa promienie: jeden czerwony, drugi biały. W takiej postaci Jezus ukazał się św. S. Faustynie i prosił, by namalowała Go takim na obrazie. Jezus powiedział jej także, że przez ten obraz chce udzielać ludziom swoich łask. Szczególnie Jezus pragnie przebaczać nam grzechy, tzn. okazywać miłosierdzie. Chce jednak byśmy zaufali Jego miłości do nas i z ufnością modlili się słowami, które zapisane są pod obrazem: Jezu, ufam Tobie. Od chwili chrztu św. my też jesteśmy uczniami Jezusa. Te słowa mówi więc Pan Jezus do nas. „Miłosierni” to ci, którzy umieją przebaczać, umieją dobrze czynić innym. Miłość jest czasami bardzo trudna. Trudno nam nieraz przebaczyć komuś, kto nas obraził czy skrzywdził, jeszcze trudniej jest takiej osobie czynić dobrze. Ale Pan Jezus obiecuje nam, że za ten trud miłosierdzia my sami dostąpimy Bożego miłosierdzia. Wklejamy obrazek Jezusa Miłosiernego, a obok rysujemy siebie modlącego się.

 

KLASA II

KATECHEZA 1 – Z Panem Jezusem zwyciężamy grzech.

Pewnego razu Pan Jezus odwiedził człowieka o imieniu Zacheusz. Był on celnikiem. Zbierał od ludzi pieniądze na podatki, ale nie zawsze był wobec nich uczciwy. Nieraz krzywdził ludzi, biorąc od nich więcej pieniędzy niż się należało. Gdy Pan Jezus przyszedł do domu Zacheusza, ten bardzo się ucieszył i postanowił zadośćuczynić za popełnione grzechy. & 150 Odczytanie tekstu Pisma Świętego. „Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: «Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie». Na to Jezus rzekł do niego: «Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu (...)»”

Panu Jezusowi podobało się zachowanie Zacheusza. Chwaląc go, wzywa nas, abyśmy wynagradzali Bogu i bliźnim wyrządzone krzywdy

 

Zadanie domowe

Uczniowie , którzy mają zeszyt ucznia w domu wykonują kartę pracy nr 35                                                                         

 Pozostali w zeszytach udzielają odpowiedzi na pytania :

1) Kim był Zacheusz?

2) Jak postępował Zacheusz wobec ludzi, od których pobierał pieniądze na podatki?

3) Kto przybył do domu Zacheusza? –

4) Jak Zacheusz wynagrodził krzywdy, które uczynił ludziom?

KATECHEZA 2 – Powierzamy Bogu nasze słabości.

Dzisiaj poznamykolejne spotkanie Jezusa z grzesznikiem, który też był celnikiem Jezus spotkał się z nim i innymi grzesznikami . Chce nas przez to nauczyć bardzo ważnej prawdy .Przeczytajcie fragment Ewangelii o powołaniu Mateusza.

Odchodząc stamtąd, Jezus ujrzał człowieka imieniem Mateusz, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!» On wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami.  Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: «Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?»  On usłyszawszy to, rzekł: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają.  Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary. Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

Zadanie domowe

Uczniowie , którzy mają zeszyt ucznia w domu wykonują kartę pracy nr36                                                                      

Pozostali w zeszytach rysują konfesjonał.

KLASA III

KATECHEZA 1-Dar Pierwszej Komunii Świętej

Proszę przeczytać poniższy tekst.

Amelka stała przy otwartym oknie i zachwycała się pięknem majowego wieczoru. Powietrze wypełniał zapach bzu, konwalii i fiołków. Na gałęzi jaśminu śpiewał słowik. Dziewczynka pragnęła zapamiętać na zawsze każdą chwilę tego pięknego, kończącego się dnia. W jej pamięci przesuwały się barwne obrazy dzisiejszych wydarzeń: odświętnie udekorowany kościół, błogosławieństwo rodziców, wzruszenie dziadków, serdeczne życzenia i uśmiechy gości, koleżanki i koledzy tak piękni i szczęśliwi, że aż trudni do rozpoznania, i ta tak długo oczekiwana chwila, chwila przyjęcia samego Pana Jezusa. Bardzo chciała zachować ten dzień w swoim sercu. Rozejrzała się po pokoju. Wszędzie stały bukiety kwiatów i prezenty, które bardziej ją onieśmielały niż cieszyły. – Przecież te wszystkie kwiaty i prezenty należą się Tobie, Panie Jezu – myślała Amelka, spoglądając na otrzymane podarunki. – To przecież Ty zasługujesz na to, aby Ci dziękować. To Ty pozostałeś z nami w Komunii Świętej. Ty, z miłości do nas, złożyłeś w ofierze swoje życie. Ty karmisz nas swoim Ciałem. Nagle radość dziewczynki zmąciła smutna myśl. – To był taki piękny dzień, ale trwał tak krótko, a od jutra czeka mnie znowu tyle trudnych spraw: poranne wstawanie, odrabianie zadań domowych, test z angielskiego, wizyta u dentysty, sprawdzian z gimnastyki, lektura do przeczytania. Jak ja sobie z tym wszystkim poradzę? – zasmuciła się Amelka. Zmartwiona podeszła do stolika, na którym leżała pamiątka Pierwszej Komunii Świętej. Wzięła obrazek i ostrożnie powiesiła go nad biurkiem. To miejsce przygotowali z tatą już tydzień wcześniej. – Dzięki temu łatwiej ci będzie pamiętać, że Pan Jezus jest z tobą zawsze, w każdej chwili twojego życia: w radości i w smutku, w zdrowiu i w chorobie, kiedy się uczysz i kiedy odpoczywasz – przypomniała sobie to, co mówił tato, pokazując jej swoją pierwszokomunijną pamiątkę. Wśród wielu pięknych kartek Amelka zauważyła też kartkę z życzeniami od mamy. – Kochana córeczko, każdego dnia powierzaj swoje życie Panu Jezusowi – przeczytała Amelka i uśmiech pojawił się na jej twarzy. – Kochani rodzice! – pomyślała dziewczynka i uklękła przy łóżku, aby ofiarować swoje życie Jezusowi i podziękować Mu za dar Pierwszej Komunii Świętej. Słowa, płynące z serca same układały się w szczerą modlitwę: Chcę, byś w moim sercu Panie Jezu gościł, prowadząc mnie drogą wiary i miłości. Powierzam Ci Panie całe życie moje, bo odtąd me serce będzie zawsze Twoje. Niech się trudnościami nigdy już nie trapię. Jesteś Panie ze mną, więc wszystko potrafię!

Zbliża się dzień, gdy będziecie uczestniczyć we Mszy Świętej w sposób pełny. Pan Jezus już was zaprosił na ucztę, a wy się do niej przygotowujecie. Pomyślcie: – Jak się przygotowujecie na spotkanie z Jezusem?

Zadanie domowe

W tym tygodniu przypominamy : Dziesięć przykazań Bożych i Pięć przykazań kościelnych

 

KATECHEZA 2 - MEDALIK ZNAKIEM MIŁOŚCI DO MATKI BOŻEJ

Wkrótce będzie dzień, gdy podczas Mszy Świętej rodzice przekażą wam medaliki. Dzisiaj dowiemy się, skąd się wziął zwyczaj noszenia medalików i co on oznacza.

,,Medalik Katarzyny” Katarzyna Labouré była młodą siostrą miłosierdzia w zgromadzeniu św. Wincentego á Paulo. Pragnęła bardzo ujrzeć Najświętszą Panienkę. Prosiła o to św. Wincentego jako o szczególną łaskę w dniu jego święta: 18 lipca 1830 r. Tej nocy, około godz. 11.30, posłyszała, że ktoś ją woła po imieniu. Było to dziecko, które powiedziało: – Wstań i chodź ze mną. Katarzyna udała się za nim. Wszystkie światła były zapalone. Drzwi kaplicy otworzyły się, gdy tylko dziecko dotknęło je końcem palców. Katarzyna uklękła w prezbiterium. O północy przyszła Maryja, usiadła w fotelu, który tam się znajdował. „Wówczas zbliżyłam się do Niej, do Jej stóp, na stopniach ołtarza i położyłam ręce na Jej kolanach – opowiadała potem Katarzyna. – Trwałam tak, nie wiem, jak długo. Wydawała mi się ta chwila najpiękniejszą w moim życiu…” – Bóg pragnie powierzyć ci pewną misję – powiedziała Najświętsza Panna. Młoda siostra poznała tę specjalną misję, którą Pan pragnął jej powierzyć, dopiero 27 listopada. „Była to sobota poprzedzająca pierwszą niedzielę Adwentu. Była godzina wpół do szóstej wieczorem. W ciszy usłyszałam jakiś szelest i ujrzałam Maryję. Stała, ubrana w szatę z jasnego, niczym jutrzenka, jedwabiu. Jej nogi opierały się na kuli, którą widziałam tylko w połowie. W dłoniach uniesionych na wysokość piersi trzymała kulę ziemską, oczy miała wzniesione ku niebu… Jej oblicze było niewypowiedzianie piękne, ale nie umiałabym go opisać…” Maryja wytłumaczyła Katarzynie, że kula przedstawia cały świat i każdą osobę oddzielnie, promienie światła, które wychodziły z Jej rąk, były symbolem łask, jakich udziela ludziom, którzy o to proszą. Potem wokół Najświętszej Panny utworzyła się jakby owalna rama, na której widniały słowa napisane złotymi literami: „Maryjo bez zmazy poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. W swej wizji Katarzyna ujrzała również odwrotną stronę medalika: była to litera M, nad którą widniał krzyż, a u dołu dwa serca: jedno otoczone koroną cierniową, a drugie przebite mieczem. Maryja powiedziała do niej: – Każ wybić medalik na podstawie tego wzoru. Osoby, które będą go nosiły, otrzymają wielkie łaski. Łaski będą szczególnie obfite dla tych, którzy będą mieć ufność. Medalik został wybity i dziś noszą go miliony osób. (B. Ferrero, Miesiąc maj dla dzieci, Warszawa 1996, s. 41-42)                                                                                                  

Maryja kocha wszystkich jako swoje umiłowane dzieci. Objawiając się św. Katarzynie, obiecała, że każdy, kto będzie nosić medalik, otrzyma wielkie łaski. Ręce Maryi są ich pełne. Wasi rodzice na pewno już kupili dla was medaliki, które przekażą wam podczas uroczystej Mszy Świętej. Noszenie medalika jest znakiem dziecka Bożego, które kocha swoją niebieską Matkę. Oznacza również nasz szacunek dla Matki Bożej. I

Zadanie domowe

Po przeczytaniu powyższego tekstu uczniowie w zeszytach udzielają odpowiedzi na pytania:

1)Jakie pragnienie miała Katarzyna?        

 2) Co wydarzyło się pewnej nocy?                

  3)Jak wyglądał medalik?        

KLASA IV

Zapis do zeszytu                                                                                                                                      

1)KATECHEZA                                                                                                                                                                             

   Temat: Mam kochać jak Pan Jezus.                                                                                                                                            

1. Przemienienie podczas Mszy Świętej chleba w Ciało Pana Jezusa i wina w Jego Krew nazywamy przeistoczeniem.

Zadanie domowe

Proszę przeczytać temat z podręcznika str.82-83                                                                                                            

   W zeszycie narysować Hostię i Kielich.

2) Katecheza                                                                                                                                                                              

Temat : Mówię Panu Bogu ,, Amen”.                                                                                                                                       

     1. Słowo ,,Amen” - z języka hebrajskiego oznacza ,,niech tak się stanie”.                                                                                                                                     

     2. Słowo ,,Amen” wyraża naszą gotowość do przyjęcia nauczania Pana Jezusa i do życia  z Nim w przyjaźni.

Zadanie domowe

       Proszę przeczytać temat z podręcznika str.84-85

 

KLASA V

1)Katecheza

Temat: Czynię miłosierdzie.

Proszę zapoznać się z życiem s. Faustyny Kowalskiej str.142 i napisać w kilku zdaniach notatkę .

2)Katecheza                                                                                                                                                                          

Temat : wierzę w grzechów odpuszczenie.                                                                                                                                  

 Proszę przeczytać z podręcznika str112-113 i wyjaśnij znaczenie słowa ,,Amen” podręcznik str.138

 

KLASA VI

1)Katecheza

Temat: Udział w uczcie Jezusa.

Zapoznać się z tekstem z podręcznika str.100-101                                                                                                            

   W zeszycie korzystając z podręcznika wymienić części Liturgii Wielkiego Czwartku.

2)Katecheza

Temat: Ofiara krzyża.                                                

Zapoznać się z tekstem z podręcznika str.102-103 . W zeszycie ćwiczeń wykonać ćwiczenie 1 str.86

KLASA VII

Katecheza2 godz

Temat: Radujciesię – Triduum Paschalne

Proszę przeczytać z podręcznika str.134-135 i wymienić w zeszycie ucznia części Liturgii : Wielkiego Czwartku. Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.

KLASA VIII

1)Temat: Dla was umieram i Zmartwychwstaję – Triduum Paschalne.

Proszę przeczytać tekst z Pisma Świętego – podręcznik str.138 i wykonaj ćwiczenie 3 str.139

2)Temat: Poznajemy życiorysy świętych.

Zapoznaj się i napisz krótką notatkę na temat wybranego przez siebie imienia do sakramentu bierzmowania.

 

Joomla templates by a4joomla